Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Teresa Muszakowska - ZĄBKI

Teresa Muszakowska jest rodowitą Markowianką, ale obecnie mieszka w Ząbkach. Maluje od 1988 roku: Pracuje w technikach: olej, pastel suchy, akryl, tempera jajeczna, rysuje piórkiem i tuszem. Tworzy także w technikach własnych. Nie jest jej obcy frottage, scrapbooking, liBeratura, grafika komputerowa, książka artystyczna. W swoim dorobku ma głównie dzieła o charakterze symbolicznym. Uczęszczała na lekcje rysunku i malarstwa u Tadeusza Lużyńskiego (1934-2010) w pracowni Mareckiego Ośrodka Kultury; bardzo liczyła się ze zdaniem swojego nauczyciela.
Najważniejsze duże cykle obrazów: "Pałace Boga" (1990 - 1996) oraz "Modlitwy powszednie". Obrazy z cyklu "Modlitwy powszednie" namalowała dla uczczenia Roku Wielkiego Jubileuszu 2000. Praca nad tym cyklem trwa do dziś. Wiele prac Teresy Muszakowskiej spotkało się z uznaniem krytyków sztuki i wybitnych polskich artystów ("Pamięci ks. Jerzego Popiełuszki", "Portret potrójny w kapeluszu", "Jeśli Pan nie zbuduje domu", "Opętanie", "Stańczyk", Stare i Nowe Przymierze", "Myślę sobie", "Plotka", "Word Trace Center - 11 września 2001" "Bezpieczna ucieczka", "Diabelski młyn", "Kanał"...
Wykonała wiele portretów krewnych, przyjaciół oraz znajomych.

"... staram się, aby moje malarstwo było zgodne z otrzymanym talentem
i natchnieniem, aby było uczciwe wobec Boga, bliźniego i mnie samej,
aby dusza moja w tej pracy zanurzona ciągle "z martwych powstawała".

"Maluję to, co mnie wewnętrznie porusza. Poprzez malarstwo i poezję próbuję wyrazić wszystkie swoje fascynacje, przerażenia, lęki, doświadczenia, wszystkie dotknięcia duchowej i materialnej rzeczywistości, dotknięcia miłości, nienazwanych poruszeń i prawd nieodłącznie ze mną związanych..."

Z "Zapisywań niecodziennych"
Teresy Muszakowskiej.

Aktywność społeczna Teresy Muszakowskiej
Była inicjatorem, kierowała i brała udział w wielu akcjach charytatywnych na terenie Marek. Między innymi, w latach 1994-99 była założycielem i prezesem Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom "Przystań". W latach 1989-94 wraz z mężem założyła i prowadziła Zespół Charytatywny "Caritas" - w parafii pw. św. Izydora. W tej parafii w latch 1998-2010 roku była członkiem i współzałożycielem oddziału Akcji Katolickiej. Od maja 2000 roku jest także w grupie "Odnowy w Duchu Świętym" "Pojednanie" przy parafii pod wezwaniem św. Zygmunta w Warszawie. Dla kościoła św. Izydora w Markach Teresa Muszakowska namalowała bardzo udaną kopię portretu siostry Faustyny Kowalskiej i a także brała udział przy pracach związanych z wieloma przygotowaniami Grobu Pańskiego i ołtarzy na Boże Ciało.

Udział w wystawach indywidualnych:
1994 - Wystawa rysunków - tusz, piórko - Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
1996 -"Pałace Boga" - malarstwo, olej - Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
1996 - Multiplikacje - Dania
1998 - Wystawa malarstwa - Niemcy
2001 -"Modlitwy powszednie" - Galeria Kościoła św. Zygmunta w Warszawie
2005 - "Ojcu Świętemu z wdzięcznością" - malarstwo, olej - Galeria Kościoła św. Zygmunta w Warszawie
2006 - "Modlitwy powszednie" - malarstwo, olej - Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
Udział w wystawach zbiorowych:
1993 - Kwiaty - pastel - wystawa prac uczestników warsztatów plastycznych w Mareckim Ośrodku Kultury, Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
1992, 1994, 1996 - Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej - Galeria Warszawskiego Ośrodka Kultury
1994, 1997, 2000, 2001, 2003, 2006 Prezentacje Plastyki Mareckiej - Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury
Otrzymała nagrody i wyróżnienia na trzech Biennale Plastyki Nieprofesjonalnej w Warszawie.

Galeria zdjęć

W kierunku Pałaców Boga
Struktura malarska obrazów Teresy Muszakowskiej godzi się z ulotnością wzruszeń. Jej kompozycje utkane ze snów, wspomnień i własnej rzeczywistości, są zawieszone gdzieś pomiędzy poetyką surrealizmu a dramatem ekspresji. Tematem jej prac jest samotność i zagubienie człowieka we wszechświecie. Jego istnienie bardzo kruche - może być w każdej chwili unicestwione. Symbolika egzystencjalizmu spowita w dyskretnej emocji postaci kobiet, ludzi cierpiących, księdza Popiełuszki. Realizowana w wąskiej palecie barw - zimnych błękitow, głębokich fioletów, ciemnych czerni.
Na obrazach Teresy Muszakowskiej, trzymanych w poważnej nastrojowej wzniosłości - samotny mały człowiek, zmierza w kierunku Pałaców Boga.

Jarosław M. Daszkiewicz
Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury 1996

Malarstwo Teresy Muszakowskiej
Malarstwo Teresy Muszakowskiej inspirowane jest prawdami ewangelicznymi; a w centrum zainteresowania pozostaje człowiek w relacji z Niepokojem Tajemnicy. Już tytuły prac ("ku tobie idę", "przenikanie", "cierpienie"), sugerują jakie są ich nośniki treści kojarzeniowej. To pełen symboli i znaczenia krąg egzotyki introspekcyjnej. Oniryczność wizji przywodzi na myśl rozwiązania malarskie z pogranicza ekspresjonizmu i surrealizmu. Prace utrzymane w tonacji zimnych fioletów, ciemnych błękitów, zgaszonych zieleni, w swej warstwie ikonologicznej (tematy), odnoszą się jednak do bardzo konkretnych wydarzeń (śmierć papieża, morderstwo księdza Popiełuszki, tragedia 11-go września 2001 roku w Nowym Jorku). Najbardziej intryguje obraz papieża wchodzącego jakby w rozświetlony krzyż. Oryginalna forma ukazania przejścia do innego świata, do Domu Pana - poprzez krzyż właśnie (a więc cierpienie). Malarstwo Teresy Muszakowskiej jest niezwykle uczciwe wobec Boga i człowieka. Utrzymane w kategorii "sublime" - nastrojowej wzniosłości. Ból ziemskiej egzystencji i dramat ludzkiego bytowania - każą nam wierzyć w człowieka, albowiem został on ukształtowany na obraz i podobieństwo Pana Naszego Przedwiecznego. Umiejętność pokazania tego na płótnie, to największa siła i wartość sztuki tej utalentowanej artystki.

Jarosław M. Daszkiewicz
Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury 2006