Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Michał Abramowicz - MARKI

Nota biograficzna:

Krzysztof Michał Ćwik (pseudonim Michał Abramowicz) urodził się w roku 1972 w Warszawie. Całe życie mieszka w Markach.

Grawer, cyzeler, złotnik, malarz i rysownik. Surrealista. Wykonuje portrety, pejzaże i martwe natury. Plastyką zajmuje się od wczesnego dzieciństwa. W okresie szkolnym nagradzany w konkursach plastycznych organizowanych w Markach i Warszawie. W latach 1983-1988 uczęszczał do Pałacu Młodzieży w Warszawie na zajęcia z plastyki i ceramiki. W 1992 roku ukończył Szkołę Rzemiosł Artystycznych, w kierunkach grawer, jubiler. Techniki: olej, malarstwo ścienne, pastel, collage, drzeworyt, miedzioryt, rysunek piórkiem, kredką.

Bierze udział w wystawach zbiorowych i indywidualnych.

W latach 1998-2003 współpracował z wydawnictwami "Bauer", "Media-Press" i "Mat" (ilustracje do książek i pocztówki okolicznościowe).

Współpracował przy scenografii do kilku filmów, między innymi: "Pan Tadeusz" Andrzeja Wajdy (1997) "Ogniem i mieczem" Jerzego Hoffmana (1999), oraz "Przedwiośnie" Filipa Bajona (2001), a także "Pianista" Romana Polańskiego(2001), gdzie był też statystą. Część rysunków i obrazów inspirowanych "Pianistą" przekazał w darze do Muzeum Historii Zabytków Polskich i Muzeum Żydowskiego w Nowym Yorku.

W latach 2003-2005 współpracował z galerią "Arka" w Warszawie.

 

Galeria zdjęć

 

Udział w wystawach:
Wystawy Prac Uczniów Szkoły Rzemiosł Artystycznych (1991, 1992)
Wystawa Prac Dyplomowych Absolwentów Szkoły Rzemiosł Artystycznych (1992)
Wystawa Poplenerowa, organizator pleneru: Restauracja "Pod Kogutem", Toruń (1997)
Wystawa z okazji Festiwalu Żydowskiego na Krakowskim Kazimierzu, Kraków (1998)
Wystawa poplenerowa, organizator pleneru: Stowarzyszenie Hotelarzy, Restauratorów (.) Gdynia-Orłowo (1998)
Wystawa indywidualna rysunków i obrazów inspirowanych "Pianistą" Romana Polańskiego, organizacja i miejsce wystawy: "Heritage-Film" Warszawa
Prezentacje Plastyki Mareckiej 2007, 2009, 2011, 2013 Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury, Marki
Wystawa indywidualna w ramach "AMORY KRÓLA JEGOMOŚCI, czyli peregrynacje miłosne" po Warszawie - "Klub Pod Blachą"  - Zamek Królewski - Pałac pod Blachą.

Kilka słów o sobie:
Od najmłodszych lat rozwijam pasję tworzenia, którą uważam za główną drogę mojego życia. Urodziłem się w latach wczesnego Gierka, w czasie tym zacząłem swoją działalność artystyczną mając trzy lata.
W pierwszych latach szkoły podstawowej stworzyłem pierwsze prace, które brały udział w wystawach w Warszawie i na terenie Marek. Pierwsza wystawa w roku 1977 z okazji dnia dziecka. W Szkole Podstawowej Nr.4 w Markach, brałem czynny udział w życiu artystycznym szkoły, pomagając przy pracach na wystrojem szkoły, jednocześnie rozwijając swoje umiejętności w rysowaniu i malarstwie.

W moim wyborze życiowym ugruntowała Mnie nauczycielka plastyki Pani Teresa Nowak. Pomogła mi przy doskonaleniu technik plastycznych i wyborze szkoły średniej o profilu artystycznym. W czasie szkoły podstawowej chodziłem na zajęcia z plastyki i ceramiki w Pałacu Młodzieży w Warszawie (w latach 1983 - 1988). Brałem udział w konkursach w 1984 o Warszawie, zająłem II miejsce; historycznym w 1986, I miejsce.

Na dalszą drogę edukacji wybrałem Szkołę Rzemiosł Artystycznych, w kierunkach grawer, jubiler. Bardzo dużo tam poświęcano czasu na historię sztuki, rysunek i malarstwo. Ważne było też przygotowanie techniczne do zawodu złotnika. Szkoła ta w pełni ukształtowała moją osobowość artystyczną. Wykonywaliśmy pod okiem nauczycieli zawodu między innymi: rzeźby z brązu, zbroje, biżuterię, miedzioryty i wiele innych przedmiotów sztuki użytkowej z różnych metali. Jeszcze w czasie szkoły podjąłem pracę w firmie złotniczej, gdzie projektowałem i wykonywałem biżuterię srebrną. W pracowni brązowniczej i konserwacji zabytków doskonaliłem swoje umiejętności zawodowe w rzeźbie, marmurze, metalach szlachetnych, bursztynie i w innych kamieniach. Pracowałem też jako cyzeler i grawer. Po zdaniu matury utwierdziłem się w przekonaniu o tym, że mój wybór zawodowy i artystyczny był trafny. Po szkole pracowałem w firmach związanych z moim wykształceniem. W między czasie rozwijałem zainteresowanie historią sztuki i malarstwem. Wykonywałem na zamówienie portrety, pejzaże i martwe natury. Kopiuję też dawnych mistrzów, ucząc się też ich techniki malowania. Najbardziej interesuje się szkołą wenecką i flamandzką, sztuką japońską. Współpracowałem z wydawnictwami: Bauer - projektowałem grafiki i humor, tak też z innymi gazetami. Projekty i ilustracje do książek, pocztówek dla firmy Mat.

Miałem kilka wystaw zbiorowych i indywidualnych w Warszawie, Toruniu i Krakowie. Współpracowałem przy scenografii do filmów: "Pan Tadeusz", "Ogniem i mieczem" i "Przedwiośnie" oraz "Pianiście", byłem też statystą. Na planie filmu "Pianista" bardzo intensywnie rysowałem i malowałem inspirując się filmem (życie codzienne w getcie). Część tych prac przekazałem w darze do powstającego Muzeum Historii Żydów Polskich i Muzeum Żydowskiego w Nowym Jorku. Moje ulubione techniki to: olej, tempera, akwarela, collage. Obecnie pracuję nad własnym stylem. Mnie jako grawera i złotnika fascynuje miedzioryt i drzeworyty, inspiruję się dziełami Albrechta Dürer'a i mistrzów japońskich, z którymi już się zmierzyłem. Moim celem w życiu jest twórczość w różnych dziedzinach życia artystycznego: filmu, malarstwa, rzeźby i rzemiosła artystycznego i poezji. Chcę przez nie pokazać swoje odczucie piękna wszystkim, czyli całemu światu. W myśl tej mojej filozofii, myślę, że po to i dlatego żyję.