Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Krystyna Bachanek - WARSZAWA

Krystyna Bachanek, z domu Wysocka Urodzona 03.12.1939 r. w Kamieńcu k./Siedlec. Nauczycielka – wykształcenie wyższe zawodowe ze specjalizacją plastyczną. Dawniej instruktor Związku Harcerstwa Polskiego, wizytator drużyn młodszoharcerskich Powiatu Piaseczyńskiego.

Kilka słów o sobie:
Przez 30 lat pracowałam z dziećmi i młodzieżą w warszawskich szkołach. Przez cały okres swojej działalności zawodowej związana byłam ze sztuką. Organizowałam warsztaty dydaktyczne dla nauczycieli i młodzieży. Byłam jednym z twórców i kierownikiem Fundacji Sztuki Dziecka w Warszawie, przyznającej rocznie około 35 stypendiów dla utalentowanej młodzieży (od 12 do 20 roku życia) z całego kraju. W ramach Fundacji prowadziłam warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych. Warsztatom nauczycielskim i działalności Fundacji towarzyszyły liczne wystawy i plenery. Co miesiąc w stworzonych przeze mnie w 1980 r. Galerii Sztuki Dziecięcej i Pracowni Plastycznej przy Szkole Podstawowej nr 67 przy ul. Bartniczej 8 w Warszawie odbywały się pokazy prac powstałych w najlepszych pracowniach w kraju: w Lublinie, Toruniu, Katowicach, Zakopanem, a także wystawy prac po konkursach międzynarodowych w Indiach, Japonii czy Danii. Szkoła Podstawowa nr 67 w Warszawie nosi imię Władysława Wojciecha Linkego - wielkiego polskiego malarza - stąd też ścisła współpraca z Szymonem Kobylińskim (przyjacielem Linkego) i Związkiem Artystów Plastyków, którzy przekazali szkole wiele swoich prac. Współpracowałam również z Instytutem Węgierskim w Warszawie - w przeszłości byłam studentką prof. Tibora Csorby - Węgra z pochodzenia, z którym pracowałam także twórczo. Brałam udział w przygotowywaniu programu nauczania wychowania plastycznego przy udziale metodyków z Kuratorium Oświaty i Wychowania. Uczestniczyłam w plenerach i wystawach dla nauczycieli plastyki - pokazy odbywały się co miesiąc w Galerii Domu Nauczyciela przy ul. Jezuickiej 4 w Warszawie. Do 1980 r. pisałam artykuły metodyczne do czasopisma „Plastyka", prowadząc jednocześnie jedną z najlepszych pracowni plastycznych na Żoliborzu.

Moja działalność na Bródnie rozpoczęła się wielką wystawą konkursową prac dzieci w związku z rocznicą powstania Lokomotywowni Praskiej w 1980 r. Utworzyłam też pierwszą w Warszawie „Galerię Grafiki Dziecięcej", a także grupę twórczą nauczycieli „P-90". Przez 24 lata organizowałam nieprzerwanie warsztaty plastyczne dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Warsztatom towarzyszyły plenery dla rodzin oraz dla utworzonej również przeze mnie grupy twórczej „Kontrasty" (1992), zrzeszającej dorosłych profesjonalistów i początkujących. Trudno zliczyć wszystkie wystawy, wyjazdy i związane z nimi nagrody dla prowadzonej przeze mnie „Pracowni Plastycznej K. Bachanek" w dzielnicy, kraju i międzynarodowe (np. w Muzeum Kinderkunst - Ausstellung w Berlinie). Ścisła współpraca z Akademią Sztuk Pięknych, Ośrodkami Kultury, Klubami Literackimi, szkołami artystycznymi, aktorami (Aliną Janowską, Piotrem Wyrzykowskim), literatami i dziennikarzami (Jadwigą Mijał-Sułkowską, Andrzejem Zaniewskim, Staszkiem Stanikiem, Stanisławem Chmielewskim, redaktor Zofią Kochan), dawała mi możliwość uczestniczenia w różnorodnych działaniach (pisałam wiersze, inscenizacje dla dzieci). Po śmierci Antoniego Chodorowskiego - grafika karykaturzysty, uczestnika wspólnych plenerów - brałam udział w utworzeniu fundacji jego imienia, propagującej dokonania młodych grafików.

Rocznie organizowałam 3-4 plenery w Karkonoszach, nad Bałtykiem, w Czechach. Stąd trwająca do dziś współpraca z Gminą i Muzeum w Zacieru (Czechy), Centrum Czeskim w Warszawie oraz Lubawką- małą miejscowością na południu Polski przy granicy z Czechami. Wyprawy te integrowały nas ze środowiskiem, w którym się znajdowaliśmy. Stąd aukcje charytatywne, w których brałam czynny udział, organizując je i przekazując swoje prace:
- w Jastrzębiej Górze - dla poratowania klifów nadmorskich,
- w Krakowie (razem z radiem RMF FM i panem Marcinem Dańcem) - na rzecz hospicjum krakowskiego,
- w Lubawce - na rzecz utworzenia Muzeum Tkactwa w Chełmsku Śląskim,
- w Starej Białce koło Lubawki w Karkonoszach - na rzecz pomocy rodzinie pani Zofii Kasprzyk przy odbudowie domu (stary dom spłonął doszczętnie podczas pożaru w czasie wielkiej powodzi w 1997 r.),
- w Warszawie - na rzecz pomocy nauczycielom w potrzebie życiowej,
- w Zacieru (Czechy) - pomoc powodzianom w Pradze Czeskiej.

Wydałam tomik poezji „Sploty" i pisałam wiersze do tematycznych wystaw malarskich, np. o starej Pradze i Bródnie. Zdarzyło mi się też zaistnieć w dziedzinie fotografii, zdobyłam czołowe miejsca w konkursach o Bródnie za dokumentację zdjęciową Cmentarza Bródnowskiego. Promuję również wystawy i poezję uczniów, którzy wyszli z mojej pracowni (są dziś absolwentami średnich szkół artystycznych oraz studentami Akademii Sztuk Pięknych). Aktywnie działam w Mazowieckim Towarzystwie Kultury - organizuję plenery i wystawy (wystawa w Seroczynie), wycieczki jednodniowe po Mazowszu z udziałem władz terenowych (np. gminy Wodynie) i szlakiem Fryderyka Chopina. Ostatnio zwiedzaliśmy Siedlce i spotkaliśmy się z władzami powiatowymi (starostą dr Henrykiem Brodowskim) w Reymontówce w Chlewiskach.

Jestem członkiem Zarządu Głównego i prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Marynistów Polskich, działającego pod egidą i w siedzibie Ministerstwa Gospodarki i Infrastruktury. W ramach Stowarzyszenia organizuję plenery i wystawy dla członków Oddziału Warszawskiego i oddziałów w całym kraju, w szczególności na wybrzeżu.

Od ponad 20 lat współpracuję z Oddziałem Bródnowskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy. Wspólnie wydaliśmy 2 tomy „Pamiętników o Bródnie". Obecnie przygotowujemy się do wydania monografii o Cmentarzu Bródnowskim (zaprezentowałam już 2 wystawy o Starej Pradze i Cmentarzu Bródnowskim, obejmujące malarstwo, fotografię i dokumenty). Część moich prac znajduje się w muzeach w Polsce i za granicą (również w Watykanie). Jestem miłośnikiem polskiej poezji, maluję do wierszy Marii Jasnorzewskiej-Pawlikowskiej i ilustruję książki. Wystawom malarskim bardzo często towarzyszą koncerty muzyczne i recytacja poezji. Podczas 45 lat mojej pracy prezentowałam swoje malarstwo na 30 wystawach indywidualnych i ponad 200 zbiorowych.

Krystyna Bachanek

Galeria zdjęć