Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Jadwiga Siedlecka-Siwuda - WARSZAWA

Jadwiga Siedlecka-Siwuda urodziła się w Łodzi w 1955 r. Po studiach w Uniwersytecie Łódzkim uzyskała tytuł mgr filologii germańskiej (1979). Pracowała jako handlowiec w Biurze Handlu Zagranicznego "Textilimpex-Tricot" w Łodzi, a od 1980 do 1983 r.  w Zakładach Przemysłu Dziewiarskiego "Luxpol" w Stargardzie Szeczecińskim. W sierpniu 1980 r. tworzyła tam NSZZ "Solidarność", była.współzałożycielką czasopisma "Niezależność" (redaktor naczelna od lutego 1981 r. do 13 grudnia 1981 r.) ukazującego się w Stargardzie szczecińskim oraz kwartalnika "Mandragora" wydawanego przez Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne "Carpe Diem" w Warszawie (w latach 1997-2003 redaktor naczelna). Nauczycielka języka niemieckiego w szkołach średnich w latach 1982-1990 (Szczecin, Stargard Szczeciński, Dębe, Serock, Jachranka, Warszawa), nauczycielka języka polskiego (Ozorków 1984-86). Od 1989 r. mieszka w Warszawie, od 1995 r. jest tłumaczem przysięgłym języka niemieckiego. W latach 2002-2005 wiceprzewodnicząca Komisji Turystyki Osób Niepełnosprawnych ZG PTTK. W latach 2009-2011 studia magisterskie na Wydziale Kulturoznawstwa Uniwersytetu Warszawskiego - Specjalistyczne Studia Wschodnie.
Wyróżnienia: nagroda Ambasady Republiki Litewskiej za książkę "Mikołaj Konstanty Ćiurlionis. Preludium warszawskie" oraz za przewodniki po Druskienikach i Trokach (1998), Zasłużony Działacz Kultury, Złota Honorowa Odznaka PTTK. Kawaler Orderu Wielkiego Księcia Giedymina (2001).

Autorka przewodników turystycznych po Litwie, które ukazały się w Wydawnictwie AgArt, należącym do Tadeusza Siedleckiego:
1994 "Druskienniki"
1995 "Druskienniki nad Niemnem"
1997 - "Troki i okolice"
1997 "Druskienniki nad Niemnem" - wyd. II popr., poszerzone
1998 "Połąga i okolice" - przewodnik po litewskim wybrzeżu Bałtyku
1996 "Mikołaj Konstanty Čiurlionis. Preludium warszawskie" - pionierska praca przybliżająca warszawski okres w życiu litewskiego malarza i kompozytora.

Publikacje wspólne:
2005 Krajoznawstwo i turystyka osób niepełnosprawnych. pod red. Midura F., Żbikowski J., Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Papieża Jana Pawła II w Białej Podlaskiej, art. Zielone Płuca Europy - nowa jakość życia
2006 "Mikalojus Konstantinas Ćiurlionis litewski malarz i kompozytor", Muzeum Śląskie, artykuł pt. Mikołaj Konstanty Ćiurlionis w Polsce,
2006 "Zielone płuca Polski i Europy. Ścieżki współpracy Polski, Białorusi i Litwy" praca zbiorowa pod red. Józef Marceli Dołęga, Jadwiga Siedlecka-Siwuda, Episteme 53/2006, Wydawnictwo Księży Werbistów

Publikacje artykułów:
W kwartalniku "Lithuania" w latach 1996-2001, artykuły prezentujące Druskienniki, warszawski okres w życiu M.K. Čiurlionisa, działalność Towarzystwa Kulturalno-Naukowego im. Čiurlionisa, wywiady z prezydentami Litwy (Landsbergis, Brazauskas) oraz z intelektualistami litewskimi (J. Šalkauskas) i twórcami kultury litewskiej; w numerze specjalnym wydanym z okazji 10-lecia wznowienia stosunków dyplomatycznych między Polską i Litwą - artykuł o roli Towarzystwa w promocji litewskiego artysty w Polsce oraz fragment biografii Čiurlionisa.

- W kwartalniku "Mandragora" prezentacja regionów turystycznych Litwy, działalności Towarzystwa Kulturalno-Naukowego im. M.K. Čiurlionisa, trasy turystycznej Čiurlionisa w Polsce. W 2000 r. ukazał się numer specjalny kwartalnika z okazji 125 rocznicy urodzin M.K. Čiurlionisa.

- na łamach "Poznaj swój kraj", "Gościniec PTTK", "Czasopis" i "Echa Polesia"
- na stronie internetowej psz.pl (Perspektywy rozwoju turystyki polsko-białoruskiej, 21.04.2006, Współpraca między Litwą i Białorusią w okresie Partnerstwa Wschodniego, 13.01.2011, Idea Jagiellońska na łamach kwartalnika "Lithuania" (1997-2007), 17.01.2011, Polska-Białoruś. Stan obecny i perspektywy współpracy, 28.01.2011; na stronie internetowej www.bialorus.pl (Droga wojsk Witolda, Wielkiego Księcia Litewskiego, pod Grunwald, 12.07.2010, Białoruś na Europejskich Szlakach Kulturowych, 23.08.2010)

Inicjatywy:
- nadanie jednej z ulic w Markach imienia litewskiego patrona dla uczczenia pamięci M.K. Čiurlionisa (pierwsza ulica w Polsce), maj 1996.

- pierwsza prezentacja malarstwa Čiurlionisa w Polsce po 1905 r. Wystawę pt.: "Mikalojus Konstantinas Čiurlionis Życie i twórczość w reprodukcjach i fotografii" (VII - IX 1996 r.) przyjęło Muzeum Historyczne m.st. Warszawy. Wspólnie z kuratorem wystawy Januszem Plapisem zostały przygotowane materiały ikonograficzne do warszawskiego okresu M.K. Čiurlionisa, towarzyszących wystawie. Obejrzało ją w roku 1996, w roku obchodów 400-lecia stołeczności Warszawy, rekordowa liczba gości. Nastąpiła prezentacja postaci i twórczości Čiurlionisa w Polskim Radio i TVP ("Warszawski Magazyn Historyczny" WOT, XI 1996)

- wspólnie z Ogólnopolskim Klubem Miłośników Litwy inicjatywa wykonania tablicy upamiętniającej pobyt w Wilnie Ferdynanda Ruszczyca przy ul. Zamkowej w czerwcu 1999 r.

- organizowanie i prowadzenie koncertów prezentujących muzykę Čiurlionisa i innych kompozytorów litewskich z udziałem artystów polskich i litewskich (1997-2003). Wystąpili m.in. Jan Krzysztof Broja (zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Pianistów i Organistów im. M.K. Čiurlionisa w Wilnie w 1999 r.), kwartet smyczkowy im. M.K. Čiurlionisa z Wilna (kierownik Saulius Lipčius), utworzony przy polskim Towarzystwie im. M.K.Č. kwartet smyczkowy im. Čiurlionisa, pianiści: Inge Rimkievičiuté (Kowno), Janina Neniškyté-Lyvens (Uniwersytet w Kłajpedzie, koncert w 2000 i 2003 r.), Irena Podobas, Miłosława Brzezińska, Bartek Krawczyk (uczeń Sz. Muz. II st.) oraz śpiewaczki: Asta Krikščiunaité i Waleria Przelazkowska-Rokita. Koncerty odbywały się w Warszawie, Siedlcach i Łodzi.
Do najciekawszych należał koncert współorganizowany z Ambasadą RL z okazji125 rocznicy urodzin artysty w Łazienkach Królewskich (współpraca Mazowieckiego Centrum Kultury i Sztuki oraz Fundacji Wspierania Współpracy Polsko-Litewskiej im. Adama Mickiewicza) we wrześniu 2000 r. oraz "Čiurlionis - Morawski. Dzieje przyjaźni" - wieczór słowno-muzyczny w Muzeum Historycznym m.st. Warszawy, październik 2000.

- próba ożywienia historycznego traktu łączącego Kraków i Wilno w epoce Jagiellonów. Zorganizowałam w 2006 r. na terenie Polski Ekspedycję rowerową Starym Traktem Królewskim Kraków-Lublin-Wilno (1386-1611). Organizatorem na Białorusi była redakcja gazety "Wieczorny Brześć". W wyprawie przez Polskę, Białoruś i Litwę wzięli udział pracownicy i studenci Brzeskiego Uniwersytetu Technicznego pod kierunkiem prof. Anatolija Gładyszczuka oraz dziennikarz "W.B". Do organizacji ekspedycji przyczynili się: ZG PTTK, Ogólnopolski Klubu Miłośników Litwy, Janusz Kopaczek z Lublina (współpraca merytoryczna) i Aleksander Siwuda (dokumentacja fotograficzna). Relację z wyprawy zamieściła "Lithuania" w 2006 r. Rezultatem kontaktów nawiązanych pomiędzy miastami przy królewskim gościńcu było powstanie w 2008 r. Organizacji Turystycznej "Szlak Jagielloński" (www.szlakjagiellonski.pl). Szlak ten przebiegał na obrzeżach Druskienik, gdzie mieszkał M.K. Ćiurlionis

Przy rozwijaniu zainteresowań twórczością M.K.Ćiurliosa owocna była współpraca z instytucjami i osobami:

- Marecki Ośrodek Kultury (współorganizacja plenerów, wystaw malarstwa M.K. Ćiurlionisa (reprodukcje), wygłoszanie prelekcji o życiu i pracy twórczej M.K. Ćiurlionisa, głownie w czasie jego pobytu w Polsce, wystaw poplenerowych, wycieczek na Litwę, promocji książek).

- Stowarzyszenie Turystyczno-Kulturalne "Carpe Diem" - członkowie i sympatycy stowarzyszenia uczestniczyli we wszystkich imprezach Towarzystwa Kulturalno-Naukowego Im. M.K. Čiurlionisa, wspólnie organizowane były wycieczki na Litwę (1993-2001), rajd turystyczny dla dzieci i młodzieży z województwa Mazowieckiego "Śladami M.K. Čiurlionisa" w dniu 7.04.2001 w Markach, z udziałem osób niepełnosprawnych z Konstancina i Marek. Rajdowi towarzyszyły konkursy wiedzy o M.K. Čiurlionisie, Litwie oraz happening malarski. Na łamach integracyjnego kwartalnika "Mandragora", wydawanego przez "Carpe Diem" prezentowana była Litwa i M.K. Ćiurlionis.

- Stowarzyszenie "Ostoja-Przystań" w Warszawie przy organizacji wyjazdów na Litwę, w tym do miejsc związanych z M.K. Ćiurlionisem

- Warszawski Ośrodek Kultury, obecnie Mazowieckie Centrum Kultury i Sztuki (współpraca w zakresie organizacji pleneru malarsko-fotograficznego w Trokach 1998, koncertu z okazji 125 rocznicy urodzin MKČ w Siedlcach, imprez kulturalnych związanych z 10-tą rocznicą nawiązania stosunków dyplomatycznych między Litwą i Polską (kwiecień 2001)

- ze studentami uczelni warszawskich, którzy przygotowywali prace semestralne, licencjackie, dyplomowe na temat twórczości M.K. Čiurlionisa i regionów turystycznych Litwy,

- ze szkołami muzycznymi różnych typów w zakresie popularyzacji muzyki Čiurlionisa (poprzez udostępnianie im nut, nagrań, materiałów informacyjnych o Litwie, zasad uczestnictwa w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Čiurlionisa w Wilnie)

- z muzykami; udostępnianie nut i warunków uczestnictwa w Konkursie Pianistycznym w Wilnie (Jan Krzysztof Broja, Collegium Musicum Chór Uniwersytetu Warszawskiego, Filharmonia Śląska, udostępnione nuty i materiały na wystawę o M.K.Ćiurlionisie w 2006 r. podczas Dni Litwy w Polsce)

- z plastykami (m.in. Krzysztof Kmieć wykonał ekslibris z okazji 125 rocznicy urodzin MKČ. Współpraca z Galerią Delfiny Krasickiej w organizacji wystaw artystów litewskich (Galeria AKTYN '98, A. Nedzelskis, Grupa Kopećios z Druskiennik) oraz wystawy artystów Galerii Delfiny Krasickiej w Druskiennikach w 2000 r.

- z gminą Istebna (która zorganizowała w 2006 r. polsko-litewski plener malarski i seminarium naukowe dla przypomnienia 100-ej rocznicy pobytu M.K. Ćiurlionisa na Ziemi Cieszyńskiej) oraz z gminą Zakroczym (www.zakroczym.pl). Tam 26 marca 2011 r. we współpracy z Ambasadą Republiki Litewskiej odbył się koncert poświęcony przyjaźni Eugeniusza Morawskiego i Mikołaja Konstantego Ćiurlionisa, z udziałem Rokasa Zubovasa, prawnuka M.K.Ćiurlionisa ("Prawdziwych przyjaciół poznaje się w . Zakroczymiu"). Pod koniec lipca 2011 r. odbędzie się drugi już rajd starych samochodów na Litwę. Pierwszy - szlakiem wojsk Witolda podążającego pod Grunwald - w stulecie Automobilklubu Polskiego, wywołał ogromne zainteresowanie w Kownie i Wilnie. Patronem rajdu w lipcu 2011 r. będzie M.K.Ćiurlionis, uczestnicy wyruszą z Zakroczymia i  odwiedzą Druskieniki, Warenę, Połągę i Wilno

Działania te możliwe były dzięki przyjacielskim kontaktom z miłośnikami Ćiurlionisa. Wymienię tylko niektórych: Algimantasa Degutisa i Jurgisa Giedrysa z Ambasady Republiki Litewskiej w Warszawie, dr Leona Brodowskiego, jego żonę Danutę i członków Ogólnopolskiego Klubu Miłośników Litwy, Janusza i Danutę Plapis z Muzeum Historycznego m. st. Warszawy, Adalbertasa Nedzelskisa, b. dyrektora Muzeum Pamięci M.K. Č. w Druskiennikach i Muzeum Historii Druskiennik, Tomasza Morawskiego, Osvaldasa Daugelisa, dyrektora Muzeum Čiurlionisa w Kownie, dr Janinę Neniškyté-Lyvens z Uniwersytetu w Kłajpedzie, Radosława Okulicz-Kozaryna z Poznania, Eugenijusa Rutkauskasa, redaktora naczelnego pisma "Druskonis" w Druskiennikach, Andrzeja Gordona, sekretarza ZG PTTK, Grażynę Szymborską, dyrektor naczelną Filharmonii Śląskiej, red. Wiesława Głowacza z Katowic, red. Andrzeja Dorobka z Płocka ("Gościniec sztuki"), Krystynę Klimecką dyrektor Domu Kultury w Markach i jej siostrę Hannę Klimecką, Instytut Polski w Wilnie, Dom Čiurlionisa w Wilnie, gminę Zakroczym w osobie burnistrza Henryka Ruszczyka i wiceburmistrza Jana Misiuna, Adama Bronisza z Warszawy  i wielu, wielu innych. Wszystkim im składam serdeczne podziękowania.

Najwięcej jednak zawdzięczam mojemu mężowi, Tadeuszowi Siedleckiemu. Bez jego wsparcia psychicznego i pomocy finansowej działalność Towarzystwa Kulturalno-Naukowego im. M.K. Ćiurlionisa byłaby nie do pomyślenia. Wraz z jego śmiercią w 2002 r. załamała się również działalność stowarzyszenia. Ale kamień rzucony w wodę zatacza coraz szersze kręgi już bez jego udzialu. To, że dziś nazwisko litewskiego malarza i kompozytora nie jest dla Polaków pustym dźwiękiem, zawdzięczamy Tadeuszowi. On pomógł zrealizować moje marzenia.

Galeria zdjęć