Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Bogumił Rzucidło - WARSZAWA

BOGUMIŁ RZUCIDŁO - Podróżnik i fotograf. W 1989 roku zrealizował pierwszą swoją podróż do Meksyku, mając przy sobie tylko 25 USD. W 1993 roku został członkiem Towarzystwa Eksploracyjnego w Warszawie. Do chwili obecnej zwiedził pół świata, ma za sobą odbytą podróż dookoła świata, trzykrotnie lądem okrążył kulę ziemską.
Od 2003 roku prezentuje zdjęcia z podroży na wystawach fotograficznych. Jego pierwsza wystawa o Iranie była w Domu Kultury na warszawskim Rakowcu. Do chwili obecnej zaprezentował ponad sześćdziesiąt wystaw w województwie mazowieckim, m.in. z Nepalu i Indii w Łazienkach Królewskich. Współpracuje z wieloma domami kultury, bibliotekami i klubami seniora. Od pięciu lat wygłasza prelekcje podróżnicze połączone z pokazywaniem slajdów dla szkół, bibliotek publicznych. Podczas inauguracji wernisażu spotyka się z ciekawymi ludźmi. Na zaproszenia odpowiadają ambasadorowie, sekretarze ambasad, aktorzy - Beata Tyszkiewicz, Joanna Szczepkowska. Jego najbliższe plany to organizowanie wystaw w innych województwach. Interesuje się archeologią, etnografią, tradycjami, zwyczajami, muzyką, folklorem, ziołolecznictwem, starymi kulturami, zabytkami, kuchnią świata. Zna biegle dwa języki: hiszpański i angielski.

Galeria zdjęć

Kilka słów o sobie: Wszystko zaczęło się 18 lat temu, kiedy będąc młodym chłopakiem oglądałem filmy Elżbiety Dzikowskiej i Tony'ego Halika. Zainteresowała mnie kultura, zabytki i historia starożytnych cywilizacji Meksyku - Majów i Azteków. Te filmy były dla mnie inspirujące, więc pomyślałem, że i ja mogę spróbować podróżowania, zobaczyć te piękne miejsca. Na początku wstąpiłem do Towarzystwa Przyjaźni Polska - Ameryka Łacińska. Dało mi to możliwość poznania mnóstwa interesujących osób, nie tylko Polaków, ale i Latynosów. Potem zapisałem się na kurs języka hiszpańskiego, co pozwoliło mi nawiązywać dalsze kontakty. Wiedzy o interesujących krajach dostarczyły mi nie tylko książki, ale także imprezy organizowane przez Towarzystwo, takie jak: spotkania z ambasadorami i konsulami poszczególnych krajów, festiwale muzyki andyjskiej.
Bliskie kontakty z ludźmi w wielu zakątkach świata podczas moich podróży uświadomiły mi jedno: uprzedzenia i wynikające z nich obawy biorą się z niewiedzy. Poznajemy inne kraje, by móc zrozumieć, jaki jest nasz świat - to nasze marzenia, które realizujemy.