O nas

Marecki Ośrodek Kultury istnieje od marca 1984 roku. Jego siedzibą jest zabytkowy, ponad stuletni jednopiętrowy budynek z piękną wieżyczką, mieszczący się w centrum miasta przy ul. Fabrycznej 2, róg ul. Piłsudskiego. Uchwałą Rady Miasta Marki z dn. 18 maja 2011 roku Marecki Ośrodek Kultury otrzymał imię
Tadeusza Lużyńskiego - mareckiego artysty plastyka, pedagoga i społecznika, zmarłego w 2010 roku.

Głównym zadaniem tej instytucji, przyjaznej człowiekowi, jest popularyzacja wśród mieszkańców Marek szeroko rozumianej działalności kulturalnej. Realizacja tego zadania to przede wszystkim stworzenie warunków do harmonijnego rozwoju dzieci, młodzieży i dorosłych poprzez ustawiczną edukację kulturalną, która kształtuje nawyki twórcy i odbiorcy wartości naszego kręgu kulturowego.

Po wielu latach działalności instytucja posiada wypracowany, wynikający z doświadczenia i potrzeb mieszkańców, program edukacji kulturalnej. Oferta programowa adresowana jest do mieszkańców Marek w wieku od lat 3 do... stu, a w niej m.in.: różnorodne imprezy oraz zajęcia artystyczne, edukacyjne i rekreacyjne, które umożliwiają miłe a zarazem twórcze, rozwijające intelektualnie, duchowo i fizycznie spędzenie czasu wolnego. Liczne wydarzenia kulturalne cieszą się niezmiennie dużym zainteresowaniem mieszkańców. Organizujemy także wyprawy turystyczno-krajoznawcze, które umożliwiają spędzić czas wolny od pracy czy zajęć szkolnych także z przyjaciółmi poznanymi w MOK-u.

Oto główne propozycje programowe Mareckiego Ośrodka Kultury:

Zajęcia stałe - zobacz aktualny program
Galeria Mareckiego Ośrodka Kultury - indywidualne i zbiorowe wystawy twórców mareckich oraz z Warszawy i okolic - malarstwo, tkanina, grafika, rysunek, collage, fotografia, wystawy pokonkursowe.
Imprezy artystyczne - Spotkania w Kawiarence Artystycznej m.in.:
- "Wieczory Trzech Muz" - plastyka, poezja, muzyka
- Recitale uznanych artystów
- Wieczory literackie
- Imprezy okolicznościowe
- Występy uczestników zajęć artystycznych
- Spotkania z ciekawymi ludźmi
- Powiatowe Konkursy Sprawności Ortograficznej organizowane pod patronatem Starosty we współpracy z domami i ośrodkami kultury naszego powiatu
- Konkursy Recytatorskie "Marecka Jesień Poezji" oraz Konkursy Muzyki Instrumentalnej organizowane we współpracy ze mareckimi szkołami
- Przeglądy "Małe Formy Teatralne" organizowane we współpracy ze mareckimi szkołami
- Konkursy Plastyczne organizowane we współpracy ze mareckimi szkołami i wystawy pokonkursowe w naszej galerii
- Wyjazdy autokarowe do kin, teatrów, muzeów, galerii w Warszawie i okolicach
- Wieczorki taneczne i bale w okolicznych restauracjach
- Wycieczki krajowe i zagraniczne
- Wczasy i kolonie krajowe i zagraniczne
Ośrodek Kultury współpracuje z wieloma instytucjami upowszechniania kultury na terenie Warszawy i Mazowsza. Instytucje oświatowe i kulturalne w Markach to stali partnerzy, z którymi MOK realizuje programy ogólnomiejskie. W ramach Porozumienia Domów i Ośrodków Kultury Powiatu Wołomińskiego MOK współorganizuje imprezy o zasięgu powiatowym.

Ambicją Mareckiego Ośrodka Kultury jest coraz lepsze służenie "Małej Ojczyźnie" - Markom, integracja społeczności lokalnej, wzbogacenie życia mieszkańców o imprezy i spotkania, które nie mogą być w takiej formie zorganizowane w środowisku szkolnym, w pracy lub w kręgu rodziny. Program MOK-u jest bogaty w wartości ogólnoludzkie, narodowe, patriotyczne i chrześcijańskie. Ośrodek od lat ma wielu stałych sympatyków, pod jego dachem dorasta już kolejne pokolenie markowian, którzy chwalą sobie bogatą ofertę programową oraz serdeczną atmosferę wspólnych spotkań.

Budujący jest z pewnością fakt, że mieszkańcy nie pozostają obojętni wobec wydarzeń kulturalnych, jakie Im proponujemy; że MOK przyczynia się niezmiennie do krzewienia wartości humanistycznych naszego kręgu kulturowego. W ciągu ponad 20 lat naszej działalności odkryliśmy już wiele talentów, a skromne progi MOK-u stały się miejscem debiutu i promocji artystów z Marek i nie tylko.

Serdecznie zapraszamy do wędrówki po naszej stronie internetowej, na której znajdą Państwo szczegółowe informacje na temat działalności MOK w Markach. Warto także zajrzeć do Saloniu Internetowym Mareckiego Ośrodka Kultury, gdzie można poznać życie, działalność i wypowiedzi ciekawych ludzi głównie kultury i sztuki, z których dorobku korzystaliśmy. Oby te wirtualne odwiedziny stały się zachętą do zawitania w nasze gościnne progi!

z poważaniem,
Dyrektor Mareckiego Ośrodka Kultury