Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Konkursy plastyczne

Marecki Ośrodek Kultury zorganizował wiele ogólnomiejskich konkursów plastycznych dla dzieci i młodzieży szkolnej pod honorowym patronatem Burmistrza Miasta Marki, który jest fundatorem nagród. Współorganizatorami konkursów "Szczęście", "Miłość nie jedno ma imię", "Ja i koniec XX wieku", "Stacja marzeń", "Marki moje miasto" (czterokrotnie), "Ze sztuką na ty" , "Człowiek i zwierzę na wspólnej Ziemi", "Ja i mój świat za 30 lat", "Marki, miasto zbudowane z marzeń" i wielu innych były miejscowe szkoły. Najlepsze prace wykonane na lekcjach plastyki lub w szkolnych kołach plastycznych, wybrane przez szkolnych nauczycieli plastyki prezentowane są na wystawach w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury, co jest ogromnym wyróżnieniem dla młodziutkich artystów. Autorzy wybranych prac przybywają wraz z nauczycielami plastyki na wspaniały wernisaż, często z oprawą słowno-muzyczną w wykonaniu wybranego zespołu szkolnego i połączony ze spotkaniem z artystami plastykami.

Wiele konkursów odbyło się także w naszej galerii i pracowni plastycznej m.in.: "Mój ulubiony bohater książek Kornela Makuszyńskiego", "Cuda i dziwy", "Szczęśliwa Rodzina", "Ciuchcia" - ilustracje do wierszy znanych i lubianych poetów, "Maraton uśmiechu".

Uczestnicy półkolonii i koloni letnich oraz zimowisk, uczestnicy wielu imprez i festynów biorą udział w otwartych konkursach plastycznych, często pod gołym niebem - "Pamięci Mikołaja Čiurlionisa", "Wspomnienia z wakacji", "Jak się masz...", "Słońce w kapeluszu", "Barwy zimy", "Kocham zimę", "Wakacyjne marzenie", "Razem weselej".

Aby konkursowym zwyczajom stało się zadość, powołane przez Dyrektora MOK jury, przyznaje I, II i III nagrodę oraz wyróżnienia. W swojej ocenie jury bierze pod uwagę tematykę prac związaną z konkursem, ich wartość artystyczną, technikę, oryginalność i samodzielność w pracy. Dla nauczycieli i instruktorów plastyki są kolejnym interesującym doświadczeniem pedagogicznym, a dla uczestników konkursu oraz bywalców galerii - artystycznym.