Marki, ul. Fabryczna 2, tel. (22) 781 14 06

Wernisaż zbiorowej wystawy batików pt. ”EGZOTYKA”

niedziela, 22.01.2017, godzina 17:00

Warning: Illegal string offset 'showpictures' in /home/virtualki/155314/functions.php on line 797

Warning: Illegal string offset 'modifieddate' in /home/virtualki/155314/functions.php on line 812

W GALERII MARECKIEGO OŚRODKA KULTURY:
Wernisaż zbiorowej wystawy batików pt. ”EGZOTYKA” autorstwa PRACOWNI BATIKU CENTRUM PROMOCJI KULTURY w DZIELNICY PRAGA POŁUDNIE m. st. WARSZAWY pod kierunkiem IRENY ZAWAŁO, PRACOWNI BATIKU GMINNEGO OŚRODKA KULTURY w WIĄZOWNIE pod kierunkiem JOANNY CZUBAK oraz PRACOWNI BATIKU MARECKIEGO OŚRODKA KULTURY pod kierunkiem AGATY GRUBER.

Uroczystość uświetni pokaz latynoamerykańskich i standardowych tańców towarzyskich  w wykonaniu par:
Michała Nagrabskiego & Zofii Filińskiej oraz Kacpra Celmerowskiego & Darii Gastoł.

Wstęp wolny.

PRACOWNIA BATIKU Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego pod kierunkiem AGATY GRUBER

Uczestnicy zajęć mają nie tylko okazję do zapoznania się z tą, unikatową techniką barwienia i zdobienia tkanin. Mogą tu także rozwijać swoją kreatywność, zdobywać podstawową wiedzę na temat mieszania i łączenia barw, a także (w niezwykle miłej atmosferze) tworzyć własnoręcznie piękne obrazy bezpośrednio na przyniesionym przez siebie, niezagruntowanym materiale.

Oprawiony w ramkę, czy rozpięty na ramie okiennej Batik, wprowadza do każdego wnętrza radość, wypełniając je kolorem i nadając mu niepowtarzalny charakter. Oryginalne, batikowe podkładki, czy serwetki mogą cieszyć oko jeszcze długo po zakończeniu zajęć w Mareckim Ośrodku Kultury, będąc wspaniałą pamiątka spędzonych tu chwil. Być może jednak najwspanialszy jest sam proces tworzenia czegoś nietuzinkowego i jedynego w swoim rodzaju - obcowanie ze sztuką, zapach ciepłego wosku i świadomość, że spędzony na zajęciach czas zaowocuje rozwojem naszej szeroko pojętej wrażliwości.

Pierwsze zajęcia batikowania odbyły się w 1996 roku z okazji indywidualnej wystawy batików artysty plastyka Iriny Zawało w Galerii Mareckiego Ośrodka Kultury. Warsztaty i kursy batiku są prowadzone w Ognisku Plastycznym Mareckiego Ośrodka Kultury od 2000 roku. Dzieła uczestników zajęć batiku były wystawiane na Prezentacjach Plastyki Mareckiej w latach 2003, 2006, 2007, 2009, 2011. We wrześniu i październiku 2003 roku w naszej Galerii była wystawa batików uczestników zajęć, a w marcu 2010 miała miejsce wystawa zbiorowa mareckich batików "Batikowe Euforie" w "Galerii przy Fabryczce" w Wołominie. W maju i czerwcu 2010 w naszej Galerii zorganizowana została wystawa "Batikowy Jubileusz" z okazji 10-lecia pracowni batiku. We wszystkich wystawach brała udział także instruktor-pedagog Irina Zawało. Na przełomie 2012 i 2013 roku odbyła się w Galerii MOK wystawa "Piękno batiku", gdzie były prezentowane prace wykonane pod kierunkiem Iriny Zawało i Agaty Gruber, a także batiki obu instruktorek.

AGATA GRUBER - Absolwentka Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. Wojciecha Gersona w Warszawie. W roku 2005 z wyróżnieniem ukończyła studia licencjackie na Wydziale Kulturoznawstwa w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie.

W roku 2008 także z wyróżnieniem zakończyła studia na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Wybrała specjalizację z Tkaniny Artystycznej. Pracę dyplomową z malarstwa stworzyła pod kierunkiem prof. Mariana Czapli, aneks z tkaniny w pracowni Tkaniny Artystycznej (promotor - prof. Dorota Grynczel), aneks z rysunku w pracowni prof. Marka Wyrzykowskiego. W latach 2006-2008 pełniła funkcję prezesa Koła Naukowego Tkaniny Artystycznej.

Najchętniej wybierane przez artystkę techniki to: batik, gobelin, i rysunek. Tematem przewodnim w jej sztuce jest postać; szczególnie akt kobiecy, ekspresja kobiecego ciała i poszukiwanie uogólnionego obrazu kobiecości. Ale również tęsknota człowieka za nieskażoną przyrodą – za tym co wzrasta, dojrzewa, żyje. Za naturalnością, akceptacją ciała i jego otoczenia.

Brała udział w licznych zbiorowych wystawach, w tym wystawie Tkaniny Warszawskiej przy Międzynarodowym Triennale Tkaniny w Łodzi (maj, 2007 rok). Wystawiała również indywidualnie. Laureatka nagrody ufundowanej przez firmę Winkowski, a także stypendium Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 roku.

Od września 2012 roku pracuje jako instruktor plastyki w Mareckim Ośrodku Kultury, gdzie prowadzi kursy i warsztaty batiku dla młodzieży i dorosłych.

PRACOWNIA BATIKU Centrum Promocji Kultury w dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy pod kierunkiem IRENY ZAWAŁO

Żeby uczestniczyć w zajęciach nie są wymagane zdolności plastyczne, tylko chęć tworzenia piękna. Wystarczy prosty wzór, czasem wręcz banalny, np. kwiaty, liście czy motyle, i jedno-dwa farbowania, żeby powstał obrazek, którego nie powstydzimy się dać w prezencie lub powiesić na ścianie.

Technika batiku nie wymaga żadnych skomplikowanych narzędzi ani surowców - potrzebne: są wosk (pszczeli i parafina), płótno (największym uznaniem cieszą się stare prześcieradła), barwniki, trochę pędzli i oczywiście dużo cierpliwości. Ciekawe jest to, że nie da się zrobić dwóch identycznych prac, nawet jeżeli będą wykonywane równocześnie. Batik wybacza błędy - pozwala uzyskać ciekawy efekt przy braku doświadczenia i przeciętnych zdolnościach.

IRENA ZAWAŁO - absolwentka studiów na Wydziale Tkaniny Artystycznej Białoruskiej Państwowej Akademii Sztuk Pięknych. W latach 1989 - 1990 była stypendystką rządu polskiego w pracowni tkaniny unikatowej w Wyższej Państwowej Szkole Sztuk Plastycznych im. Władysława Strzemińskiego w Łodzi. W 1998 roku ukończyła Studium Pedagogiki Ogólnej na Uniwersytecie Warszawskim. Kilka lat była nauczycielką plastyki w Szkole Podstawowej nr 1 w Markach k. Warszawy. W latach 1999 - 2013 pracowała jako nauczyciel-instruktor tkactwa artystycznego w Pałacu Młodzieży (PKiN) w Warszawie. W latach 2000 - 2012 współpracowała z Mareckim Ośrodkiem Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego prowadząc cykliczne zajęcia i warsztaty batiku oraz warsztaty rysunku i malarstwa, od 2000 - 2005 roku stale współpracowała z Ośrodkiem Kultury Stokłosy na warszawskim Ursynowie, prowadząc tam cykliczne zajęcia z batiku. Od od stycznia 2014 roku pracuje w Centrum Promocji Kultury w Dzielnicy Praga Południe m. st. Warszawy, ul. Podskarbińska 2 jako nauczyciel-instruktor plastyki w pracowniach: malarstwa, akwareli, batiku, tkactwa artystycznego oraz projektowania ubioru - podstawy kroju i szycia - prowadząc zajęcia i warsztaty cykliczne.

Od 2002 roku wykonuje tkaniny tylko w technice batiku. Jedna z pierwszych wystaw indywidualnych artystki odbyła się w 1996 roku Mareckim Ośrodku Kultury. Prace artystki prezentowane są stale w galerii warszawskiej MGM; znajdują się w wielu domach w różnych krajach w Europie, w Stanach Zjednoczonych, w Kanadzie i oczywiście w Polsce.

Artystka o batiku:

Ta technika jest fascynująca i sprawia wiele niespodzianek nawet doświadczonemu wykonawcy. Nigdy nie można przewidzieć efektu końcowego, trudno tego się spodziewać, kiedy w grę wchodzą żywioły: woda i ogień (a dokładnie - rozgrzany wosk i barwniki rozpuszczalne w wodzie i... posłuszne im płótno bawełniane). Prace w technice batiku cieszą się coraz większym zainteresowaniem.

PRACOWNIA BATIKU Gminnego Ośrodka Kultury w Wiązownie pod kierunkiem JOANNY CZUBAK

Zajęcia zapoznają z jedną z najstarszych technik barwnego zdobienia tkanin. Polega ona na nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku. Dla uzyskania specjalnych efektów proces woskowania i farbowania powtarza się wielokrotnie. Uczestnicy realizują swoje autorskie projekty, które mogą być samodzielnymi dziełami sztuki, bądź mogą mieć zastosowanie praktyczne - batiki wspaniale prezentują się jako rolety okienne, abażury, parawany itp.

JOANNA CZUBAK - absolwentka policealnego studium fotografii artystycznej Studio Sztuki w Warszawie i grafiki warsztatowej na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Aktualnie kontynuuje naukę w podyplomowym Studium Pedagogicznym na warszawskiej ASP. Zajmuje się grafika warsztatową, mozaiką szklaną, rysunkiem, malarstwem, batikiem, fotografią. Brała udział w kilku wystawach zbiorowych i indywidualnych w kraju i za granicą. Pracowała m.in. w Fundacji Atelier i w Teatrze Wielkim - Operze Narodowej w Warszawie. Z GOK współpracuje od 2011 r.

Galeria zdjęć

Galeria zdjęć