MONODRAM w wykonaniu Elżbiety Lewak pt. ”Z domu niewoli”

sobota, 17.09.2016, godzina 17:00

Burmistrz Miasta Marki Jacek Orych oraz Marecki Ośrodek Kultury zapraszają na MONODRAM w wykonaniu Elżbiety Lewak pt. ”Z domu niewoli” oparty na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego nawiązujący do tragicznych wydarzeń zbrojnej napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.
Przedstawienie zostanie poprzedzone złożeniem wieńców przez mareckich kombatantów pod Pomnikiem Dziesięciu Powieszonych (skwer przy al. Marszałka Piłsudskiego) o godz.16.00
Wstęp wolny.

Elżbieta Lewak – lwowianka, Polka, absolwentka Wydziału Polonistyki UW, z wykształcenia – redaktor, z zamiłowania – aktorka. W 2008 r. debiutowała na deskach Polskiego Teatru Ludowego we Lwowie, w 2009 r. dołączyła do Teatru Polonistyki UW. Monodram „Z domu niewoli” jest wynikiem pracy z dyrektorem lwowskiego teatru. Jego prapremiera odbyła się w Wilnie w 2012 r. na Festiwalu Monospektakli „Monowschód”.

Beata Obertyńska (1898–1980) to znana już w okresie dwudziestolecia międzywojennego powieściopisarka i poetka (pisząca także pod pseudonimem Marta Rudzka). Została aresztowana przez NKWD w 1940 roku, była przetrzymywana w lwowskich Brygidkach, następnie więziona w Kijowie, Charkowie, Odessie, Starobielsku, po czym została zesłana do łagru Loch-Workuta.
W 1942 roku ewakuowała się wraz z armią Andersa do Iranu i przeszła z nią cały szlak bojowy aż do Włoch. Swoją wojenną tułaczkę opisała we wspomnieniach Z domu niewoli. Po wojnie zamieszkała w Anglii. Jej bogaty dorobek pisarski został doceniony i uhonorowany nagrodami emigracyjnych stowarzyszeń i ośrodków wydawniczych. Otrzymała między innymi nagrodę Katolickiego Ośrodka Wydawniczego „Veritas”, „Przeglądu Powszechnego” wychodzącego w Londynie pod redakcją ks. Jerzego Mirewicza, a także nowojorskiej fundacji im. Alfreda Jurzykowskiego.

O monodramie

W domu niewoli to relacja z więziennej i łagrowej tułaczki Autorki po ogromnych obszarach Związku Radzieckiego w latach ostatniej wojny. Spisuje własne wspomnienia – od aresztowania w lipcu 1940 roku przez NKWD we Lwowie do momentu założenia munduru armii generała Andersa.

Scenariusz monodramu oparty jest na prozie oraz poezji Beaty Obertyńskiej. Reżyser Zbigniew Chrzanowski postanowił „przedstawienie zatytułować Z domu niewoli, idąc za słowami, które słyszymy w finale. Kiedy bohaterka przekraczała granicę, kiedy na moście dudniły kroki, usłyszała jakby biblijny głos Pana z Synaju: >>Jam jest Pan Bóg twój, którym cię wywiódł… z domu niewoli<<. Jest w tym optymistyczna nuta. Na tym mi bardzo zależało, jest w tym nadzieja, że z domu niewoli zawsze można wyjść”.

Sama Autorka tak opisuje narodziny tego tekstu w posłowiu do jego drugiego wydania:

„Książkę moją zaczęłam pisać w roku 1942 w Palestynie, kiedy wszyscy, którzy wyszli z Rosji, wezwani zostali do spisywania swoich wspomnień, ale lwia jej część powstała dopiero w Południowej Afryce, w Johannesburgu, skończyłam ją w Londynie, jeszcze pod bombami, a wyszła z druku w roku 1946 we Włoszech”.

Jego prapremiera odbyła się w listopadzie 2012 roku na festiwalu monospektakli „Monowschód” w Wilnie. Premiera miała miejsce we Lwowie w grudniu 2012 roku. Następnie monodram był wystawiany w Opolu, Kluczborku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i wielokrotnie w Warszawie. Był również grany w Iwano-Frankiwsku (dawny Stanisławów) na Ukrainie.

Uroczystość objęta HONOROWYM PATRONATEM:

Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej http://armiakrajowa-lagiernicy.pl/
Fundacji "Pomoc Polakom na Wschodzie" http://www.pol.org.pl/

Zapraszamy!!!

Relacja:

W sobotę, 17 września 2016 roku, przedstawiciele kombatantów i burmistrz Marek Jacek Orych złożyli kwiaty pod Pomnikiem Dziesięciu Powieszonych, oddając hołd ofiarom tamtych tragicznych wydarzeń.
Następnie w sali widowiskowej Mareckiego Ośrodka Kultury im. Tadeusza Lużyńskiego odbył się wieczór patriotyczny, w który udział wzięli kombatanci, mieszkańcy i władze miasta.
Widzowie mogli obejrzeć poruszający monodram w wykonaniu aktorki, lwowianki Elżbiety Lewak pt. „Z domu niewoli” oparty na prozie i poezji Beaty Obertyńskiej w reżyserii Zbigniewa Chrzanowskiego nawiązujący do tragicznych wydarzeń zbrojnej napaści ZSRR na Polskę w dniu 17 września 1939 roku.

Marecki Ośrodek Kultury
im. Tadeusza Lużyńskiego