niedziela, 20.03.2016, godzina 16:00

Wydarzenie artystyczne w ramach projektu WAYOUT pt. „DROGA WYJŚCIA” autorstwa Tomasza Soina. Podczas tego wydarzenia zaprezentowane zostaną grafiki, album muzyczny oraz performance łączący elementy koncertu i przedstawienia. Spektakl będzie nawiązaniem do Drogi Krzyżowej z perspektywy zwykłego człowieka. Droga ta wiedzie przez doświadczenia, z którymi każdy styka się w swoim życiu i które nieobce były również Jezusowi: strach, ciężar, odrzucenie, zdrada. Jego ostatecznym celem było jednak coś o wiele bardziej pozytywnego, dlatego przedstawiona droga jest „drogą wyjścia”. Muzyka kontynuuje podstawowe założenie i przedstawia przesłanie w postaci słów i dźwięku, a show rozszerza projekt na większą skalę uzupełniając go o elementy wizualizacji i elementów teatralnych.

Wstęp wolny.

TOMASZ SOIN
Zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej postanowił, że dźwięk i obraz będą tym, na czym chciałby budować swoją pracę twórczą. Zajmuję się produkcją muzyki, grafiką i sztuką. Jego głównym celem jest tworzenie projektu WAYOUT, który rozwija we współpracy z innymi artystami od 2013 roku.

oficjalna strona artysty: http://www.soin.pl/

Relacja:

Wydarzenie artystyczne w ramach
projektu WAYOUT
muzyka/grafika: TOMASZ SOIN,
poezja: MATEUSZ JĘDRYS, mangement: MONIKA SZUMIŁO
20.03.2016 r.

W Niedzielę Palmową w Mareckim Ośrodku Kultury im. T. Lużyńskiego miało miejsce niezwykłe wydarzenie artystyczne. WAYOUT autorstwa Tomasza Soina pt. “Droga wyjścia” to spektakl nawiązujący do Drogi Krzyżowej z perspektywy zwykłego człowieka. Droga ta wiedzie przez doświadczenia, z którymi każdy styka się w swoim życiu i które nieobce były również Jezusowi: strach, ciężar, odrzucenie, zdrada. Jego ostatecznym celem było jednak coś o wiele bardziej pozytywnego, dlatego przedstawiona droga jest „drogą wyjścia”. Muzyka kontynuuje podstawowe założenie i przedstawia przesłanie w postaci słów i dźwięku, a show rozszerza projekt na większą skalę uzupełniając go o elementy wizualizacji i elementów teatralnych. Bohaterem spektaklu był na Wpółślepy Człowiek poszukujący wartości budujących jego tożsamość, wyznaczających kierunek podążania po drodze życia. Rozpiętość i różnorodność uczuć oraz emocji jakie towarzyszą mu w tej drodze są wyznacznikiem sensu, spojrzenia w siebie, zrozumienia własnej niekiedy trudnej, nie dającej nadziei egzystencji. Wyjście bowiem może być początkiem drogi, po zakamarkach duszy ludzkiej. Droga zaś zwykle prowadzi do wyjścia…

PASJA jest nieodłącznym elementem Liturgii Niedzieli Palmowej i Wielkiego Piątku, a dla artystów (wielu dziedzin) w szerokim tego słowa znaczeniu bogatym źródłem artystycznego wyrazu. Rozważania Męki Chrystusa przy pomocy tak pięknych dzieł muzycznych, malarskich impresji czy obrazu jak i gestu teatralnego mogą być z pewnością głębsze i owocniejsze - o ile odnajdziemy w nich nie tylko nuty, konkretny obraz czy maskę aktora ale także treść przekazu.

To piękne wydarzenie artystyczne, podczas którego zostały zaprezentowane grafiki, album muzyczny oraz  performance łączący elementy koncertu i przedstawienia nie tylko pozwolił usłyszeć dźwięk i rozbudzić doznania artystyczne, ale przede wszystkim podziałał wewnętrznie i pogłębił uczucia duchowe - co z pewnością było celem autora Tomasza Soina, który projekt WAYOUT łączący sztuki wizualne z muzyką, rozwija we współpracy z innymi artystami od 2013 roku.

Autentyzm wyrazu, odmienność formy to bezsprzecznie zasługa znakomitych tekstów autorstwa Mateusza Jędrysa. Poezja silnie oddziałująca na autora, stanowiła o prawdzie przesłania całego przedsięwzięcia. Odważne, nowatorskie, alternatywne podejście do trudnego tematu było ożywczym przeżyciem wewnętrznym dla zgromadzonej publiczności. Połączenie dźwięku i obrazu, było najsilniej działającym na zmysły bodźcem, który w odbiorcach wzbudził refleksję głębszą, opatrzoną nieco odmiennym od tradycyjnego rysem.

Tomasz Soin zaraz po ukończeniu studiów na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej postanowił, że dźwięk i obraz będą tym, na czym chciałby budować swoją pracę twórczą. Zajmuje się produkcją muzyki, grafiką i sztuką.

Marecki Ośrodek Kultury
im. T. Lużyńskiego

Foto oraz video relacja z serwisu TUBA MAREK: http://www.tubamarek.pl/video/kanaly/reporter/j6lsCgiXR9o